Lärare

Alla medlemmar i föreningen Alexanderteknik Sverige är utbildade lärare i Alexanderteknik som har en 3-årig utbildning med minst 1600 timmar i överensstämmelse med kraven hos de internationella förbunden, The International Affiliated Societies of Teachers of the Alexander Technique.

Västernorrlands Län

Marja Bennett

HÄRNÖSAND
0733-689586
info@marjabennett.com
www.marjabennett.com

Värmlands Län

Anna Åkerlind

Alexanderstudion
ARVIKA
073-0784412
072-2336760
alexanderteknik@alexanderstudion.se
www.alexanderstudion.se

Joachim Åkerlind

Alexanderstudion
ARVIKA
073-0784412
072-2336760
alexanderteknik@alexanderstudion.se
www.alexanderstudion.se

Örebro Län

Anna Åkerlind

Alexanderstudion
ÖREBRO
073-0784412
072-2336760
alexanderteknik@alexanderstudion.se
www.alexanderstudion.se

Västmanlands Län

Gunnel Nordling

Klangrum – Västerås Waldorfskola
Regattagatan 39
723 48 VÄSTERÅS
0700-900503
gunnel@klangrum.se
www.klangrum.se

Malte Nordling

VÄSTERÅS
0707-200323
tidochrum@gmail.com

Stockholms Län

Rob Lieven

Rödsippsstigen 37
153 31  JÄRNA
telefon: 0855157609
mobil: 0708634237
lievenrob@gmail.com

Andrew Brown

Skarpnäcks Allé 9, 1 trp
128 35 SKARPNÄCK
andrewmousehole@yahoo.co.uk
www.alexander-teknik.se
076-2285080
08-309395

Marja Bennett

Touch Center
Väringgatan 25
STOCKHOLM
T-bana: St Eriksplan
0733-689586
info@marjabennett.com
www.marjabennett.com

Sybrig Dokter

STOCKHOLM
073-9819913
sybrig@sybrigdokter.com
www.alexandertekniken.net

Esther Palomar Perez

Balans de Mar
Kroppsterapicenter
Torbjörn Klockaregatan 18
113 30 STOCKHOLM
Centralbadet
Drottninggatan 88
111 36 STOCKHOLM
076-3915679
esther@balansdemar.se
www.balansdemar.se

Barbro Hallmark

Drottningholmsvägen 19 1 tr
112 42 STOCKHOLM
08-6519552
073-2181445
Info@barbrohallmark.se
www.barbrohallmark.se

Steven Hallmark

Drottningholmsvägen 19 1 tr
112 42 STOCKHOLM
0725-413624
info@stevenhallmark.com
www.stevenhallmark.com

Maria Stadthagen

Lundagatan 59
11728  STOCKHOLM
0704557597
mariast@bahnhof.se

Gotlands Län

Wolfgang Weiser

Alexanderteknik på Gotland
Cypressgatan 6, VISBY
Vibrationsverket, Anga
0498-53254
0707-683767
at@weiser.se
www.alexanderteknik.weiser.se

Västra Götalands Län

Barbro Olsson Eekenulv

Equilibrium
Viloplatsen 4
416 70 GÖTEBORG
0733-383025
barbro@alexandertechnique.se
www.alexandertechnique.se

Skåne Län

Anne Lidin

Trollebergsvägen 34 A
227 31 LUND
070-7973782
anne_lidin@hotmail.com

Björn Jungner

Terapi-och friskvårdscentrum
Spångatan 20 A
211 53 MALMÖ
0706-974506
info@alexandertek.se
www.alexandertek.se

Robin Gott

Artist-och musikerhälsan
Östra Rönneholmsväg 9B,
211 47 MALMÖ
070-3182498
info@robingott.com
www.robingott.com